Do czego służą pipety?

W laboratorium wykorzystuje się wiele narzędzi. Doskonałym przykładem są pipety, które pozwalają pracownikom laboratorium na niesamowitą precyzję. Pipeta jest znana również pod nazwą jako zakraplacz chemiczny. Używana jest przede wszystkim do realizacji badań molekularnych i badań medycznych. Więcej o tym, jak działają pipety, opisujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Czym są pipety?

Pipeta to nic innego jak skalibrowany zakraplacz. Używana jest do rozprowadzania na płytkę laboratoryjną substancji o określonej ilości. Na rynku można spotkać wiele pipet. Najpowszechniejsze są ręczne, autoklawowalne i jednorazowe. 

Producenci wytwarzają pipety zarówno z tworzywa sztucznego, jak i szkła. Oczywiście te ze szkła są trwalsze i odporniejsze na działanie substancji o właściwościach żrących. Plastikowa pipeta jest wykorzystywana przy pracy z odczynnikami zasadowymi. 

Pipety – sposób działania?

Jeśli chodzi o pipety, to ich sposób działania jest dość specyficzny i jedyny w swoim rodzaju. W praktyce to naczynia, które się napełniają, gdy zanurzymy ich końcówki poprzez pobranie płynu za pomocą wypełniacza. Tworzą próżnię nad komorą, magazynującą ciesz. 

Uchodzą one za sprzęt niezwykle precyzyjny, ponieważ pozwalają stopniowo uwalniać daną ciecz. Pełną kontrolę nad uwalnianiem pipety ma laborant. Specjaliści, którzy na co dzień mają styczność z pipetami, wskazują, że nie należy nimi potrząsać podczas ich transportowania. 

Omawiając pipety, warto wspomnieć, że można je podzielić ze względu na pojemność. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić mikropipety pozwalające dozować do 1000 μl oraz makropipety, które pozwalają dozować powyżej 1000 μl. 

Pipety – rodzaje tych urządzeń

Najlepsze pipety są wykonywane ze szkła. W laboratorium można spotkać pipetę wolumetryczną. Wyróżnia się ona dużą bańką i określoną objętością. Najczęściej narzędzia tego typu mają pojemność odpowiednio 10, 25 lub 50 ml. 

Naukowcy często korzystają również pipety Mohra. Charakteryzują się konstrukcją, opartą na prostych ściankach oraz stopniową skalę 0,5 ml. Następnym typem pipet są te wielowymiarowe. Posiadają one skalibrowane skale o różnych objętościach i wydłużoną rurką. Omawiając pipety, nie sposób nie wspomnieć o kroplomierzu, znanym pod określeniem pipeta Pasteura. To właśnie kształt tego narzędzia pojawia się w głowie wielu osób, słyszących o omawianym narzędziu. Pozwala odmierzyć niewielkie ilości substancji. Nie posiada jednak skali, tak więc laboranci muszą mieć wyczucie przy odmierzaniu substancji za pomocą tej pipety.