Czy opłaca się prowadzić działalność w Szwecji?

Otworzenie firmy to nierzadko droga do dochodów znacznie wyższych od tych uzyskiwanych w trakcie zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą w dość prosty sposób założyć firmę nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach członkowskich UE. Jednym z nich jest na przykład Szwecja. Czy prowadzenie tam działalności jest opłacalne?

Kto może prowadzić działalność w Szwecji?

Do prowadzenia działalności w Szwecji uprawnieni są między innymi Polacy, którzy przebywają w Szwecji od co najmniej roku. Dodatkowo ubiegać o nią mogą się również osoby, które planują spędzić w tym kraju przynajmniej 12 miesięcy. Aby jednak z etapu samego przebywania w tym kraju przejść do zakładania działalności, trzeba jeszcze uzyskać zgodę na pobyt w szwedzkim Urzędzie ds. Migracji. Następnie należy się postarać o personnummer, czyli odpowiednik numeru PESEL.

Mając taki komplet dokumentów, można już starać się to, by otworzyć działalność w Szwecji. Do kolejnych etapów warto postarać się o pomoc eksperta, który ułatwi sprawne założenie samej firmy. Może on przydać się z racji np. na znajomość biznesowego i prawnego języka szwedzkiego. Firmę trzeba zarejestrować, a także zgłosić do Urzędu Skarbowego. Konieczne jest też czasem wniesienie kapitału szwedzkiego, więc nie obędzie się bez założenia konta w banku. 

Czy założenie firmy w Szwecji jest opłacalne?

Nie da się oczywiście w jasny sposób stwierdzić opłacalności prowadzenia firmy. Ta zależy od wielu czynników, takich jak oferowany produkt, czy usługa, popyt na nie na rynku, a także ich jakość. Mając dobry biznesplan, jak najbardziej można sporo zarobić na prowadzeniu działalności w Szwecji. Zarządzanie firmą nie jest tam aż tak trudne i nie wymaga pamiętanie o nadmiarze formalności. Oczywiście nie oznacza to, że jest to jednocześnie bardzo proste. 

Jedna z rzeczy, na które trzeba się przygotować to podatki, które są wyższe niż w Polsce. Mimo ich istnienia zarobki w Szwecji stoją jednak na bardzo dobrym poziomie, podobnie jak różne świadczenia, czy ulgi podatkowe. Z tego powodu Szwecja często jest uznawana za świetny kraj do życia i wielu Polaków jedzie tam zwyczajnie za pracą. Ci, którzy na tyle dobrze poznają język szwedzki oraz zwyczaje decydują się nawet na to, by otworzyć właśnie działalność w Szwecji. Dlatego mają dobry plan, znając język szwedzki, a także mając właściwe zaplecze finansowe, założenie tam firmy może być naprawdę świetnym pomysłem, który szybko przyniesie zyski.