Spódnica z koła z kontrafałdami – wykrój

Kilka osób pytało mnie w jaki sposób narysowałam sobie wykrój do dołu beżowej sukienki z kontrafałdami. Postanowiłam więc zrobić mały tutorial :). Jestem tylko amatorką, dlatego z góry przepraszam jeżeli któreś elementy poradnika nie są profesjonalne. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie oraz wskazanie błędów. :)

Na początek potrzebne są dwie wartości: Obwód talii (oznaczmy go symbolem x) oraz długość spódnicy od talii (oznaczmy tę wartość symbolem y). W pierwszej kolejności potrzebujemy obliczyć jaki obwód będzie miała spódnica w pasie razem z kontrafałdami. Powyższy rysunek przedstawia oczekiwany projekt, w którym znajdują się 4 kontrafałdy z przodu oraz 4 kontrafałdy z tyłu. Każda kontrafałda składa się z trzech części – jednej widocznej oraz dwóch niewidocznych, nadających kształt. Widać to na poniższym obrazku:

spodnica z kola z konrrafaldami projekt

Część widoczną kontrafałdy oznaczyłam kolorem zielonym, natomiast części niewidoczne kolorem niebieskim. W ostatecznym obwodzie będzie więc 8 części zielonych (szerokość tej części oznaczam symbolem a) oraz 16 części niebieskich (oznaczam je symbolem b).

a = x / 8           Obwód pasa spódnicy = 8 * a + 16 * b

w tej chwili brakuje nam wyłącznie danej b, której wartość zależy od tego, jak głębokie chcemy uzyskać kontrafałdy. Ja zdecydowałam się na dość głębokie, dlatego w moim przypadku:

b = a – 0,5cm

Mając już informację o obwodzie pasa spódnicy razem ze wszystkimi zakładkami możemy policzyć promień koła r, który umożliwi nam narysowanie wykroju:

r = Obwód pasa spódnicy / 6,28

W tym momencie możemy przystąpić do rysowania ostatecznego wykroju:

spodnica z kola z kontrafałdami wykrój

Najpierw rysujemy łuk okręgu pasa wykorzystując obliczony promień r. Następnie zaznaczamy długość spódnicy oraz rysujemy drugi łuk okręgu wykreślający dół spódnicy. Wokół powstałego wykroju wyznaczamy zapasy na szwy np. 1,5cm w pasie oraz w szwach bocznych oraz 4cm na podłożenie. Na rysunku zostały one zaznaczone kolorem źółtym. Odcinek okręgu znajdujący się w pasie musimy teraz podzielić na 6 krótszych odcinków: dwa o długości a (na rysunku kolor zielony) oraz 4 o długości (na rysunku kolor niebieski).

Teraz wystarczy przenieść tylko wykrój na tkaninę. W zależności od tego w którym miejscu chcemy wszyć zamek oraz od wielkości tkaniny, którą posiadamy, możemy zrobić to na kilka sposobów:

  • wyciąć 4 razy z pojedynczej warstwy tkaniny
  • Wyciąć 2 razy na złożeniu tkaniny (pomijamy wtedy jeden zapas na szew boczny)
  • Wyciąć raz na złożeniu tkaniny (z pominięciem zapasu) oraz  2 razy z pojedynczej warstwy tkaniny

W mojej beżowej sukience zamek wszywany był z tyłu, więc skorzystałam ze sposobu trzeciego. Uprzedzam, że wykrój ten potrzebuje naprawdę sporo tkaniny. Ja na beżową sukienkę zużyłam 3mb tkaniny o szerokości 150cm. Mam nadzieję, że udało mi się w dość jasny sposób opisać tworzenie tego wykroju i osoby, które o niego pytały będą niedługo cieszyć się swoimi spódnicami i sukienkami z kontrafałdami. :)

4 Comments

  1. Bardzo szczegółowy opis!widziałam już wiele tego typu,ale Twój jest po prostu świetny i uniwersalny.Matematyka na poziomie szyciowym;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>